Velük élő szocializmus? a magyar nappali tagozatos hallgatók /

A magyarországi szocializmus történetének leghosszabb időszaka, a Kádárkorszak politikai kulturális örökségének magyar társadalomra gyakorolt tartós hatásai, valamint az 1989-ben bekövetkezett rendszerváltást követő „kádári nosztalgia” jelensége egyaránt ismert és gyakran hivatkozott jellemzői a mag...

Teljes leírás

Elmentve itt :
Bibliográfiai részletek
Szerző: Papházi Viktor
Dokumentumtípus: Cikk
Megjelent: 2019
Sorozat:Mások vagy ugyanolyanok? A hallgatók politikai aktivitása, politikai orientációja Magyarországon
Kulcsszavak:Felsőoktatás - Magyarország - 21. sz., Politikai szociológia - magatartáskutatás, Ifjúságpolitika, Egyetemi hallgatók - magyar - mentalitás, Szocializmus - Magyarország - 20. sz., Magyarország története - 20. sz., Politikai élet - Magyarország - 20. sz.
Tárgyszavak:
Online Access:http://acta.bibl.u-szeged.hu/68890
Leíró adatok
Tartalmi kivonat:A magyarországi szocializmus történetének leghosszabb időszaka, a Kádárkorszak politikai kulturális örökségének magyar társadalomra gyakorolt tartós hatásai, valamint az 1989-ben bekövetkezett rendszerváltást követő „kádári nosztalgia” jelensége egyaránt ismert és gyakran hivatkozott jellemzői a magyarországi politikai kultúrának. Felvethető ugyanakkor, hogy a magyarországi politikai szocializációs mechanizmusok képesek lehettek-e az előző rendszer politikai kulturális örökségének áthagyományozására olyan korosztályok számára is, melyek már a rendszerváltást követő időszakban szocializálódtak. Jelen tanulmány célja, hogy e kérdésekre a jelen témában végzett legfrissebb ifjúságkutatás, az Aktív Fiatalok Magyarországon 2019 adatai segítségével igyekezzen választ adni, összehasonlítva annak eredményeit a kutatássorozat e kérdéskört szintén vizsgáló 2013-as hullámának eredményeivel. Az eredmények egyértelműen mutatják, hogy a mai magyar nappali tagozatos hallgatóktól a Kádár-kor már alapvetően túl távol esik időben ahhoz, hogy egyértelmű, határozott véleményük lehessen ezen időszakról, ugyanakkor egyes gazdasági aspektusokban a hallgatók még napjainkban is a Kádár-korszakot preferálják a rendszerváltást követő korszakokkal szemben. A tanulmány mindezeken túl többváltozós statisztikai modellek segítségével vizsgálja a nappali tagozatos hallgatók körében az esetleges „kádári minták” jelenlétét.
Terjedelem/Fizikai jellemzők:223-244
ISBN:978-615-6060-10-5