Keresési segédlet
Az SZTE Contenta Repozitóriumok az egyetemen keletkezett digitális illetve digitalizált dokumentumok tárhelye, archívuma. Ez az eszköz lehetővé teszi az egyidejű keresést az alábbi archívumokban.
Tartalma (adatforrások):
- SZTE Doktori Repozitórium
- SZTE Egyetemi Kiadványok Repozitórium
- SZTE Elektronikus Tananyag Repozitórium
- SZTE Képtár és Médiatéka
- SZTE Miscellanea Repozitórium
- SZTE Publicatio Repozitórium
- SZTE Tiszatáj Archívum
- SZTE UnivHistória Repozitórium
Keresési lehetőségek:
A szintén legördülő „Egyezés” menüpontnál választhatjuk ki a keresőmezőink közötti relációt.
Ha kiválasztjuk a „Mindegyik kifejezés”-t, akkor mindegyik megadott kifejezést tartalmazni fogják a találataink. Ha a „Bármely kifejezés”-t választjuk, akkor bármelyik szót, vagy kifejezést tartalmazhatják találataink, gyakorlatilag „vagy” relációt rendel hozzájuk. Illetve ki is zárhatunk egyes szavakat/kifejezéseket a találataink közül, ha egyezésnek az “Egy kifejezés sem”-et választjuk, de ennek csak több keresőcsoport létrehozásakor lesz jelentősége.
Ha legalább két keresőcsoportot létrehozunk, akkor legfelül a csoportokhoz is hozzárendelhetjük az első két relációt („MINDEN csoport”, „Bármely csoport”), amelyek így a közöttük lévő relációt módosítják.
Az összetett keresés felületén előre szűkíthetjük a keresést különböző dokumentumtípusokra, az adatforrásoknál kiválaszthatjuk, hogy a könyvtár repozitóriumai közül melyekben fusson le a keresés, és az időintervallum csúszka segítségével megadhatjuk a kezdő és záró dátumot, amelyek között keresni szeretnénk.
Az általunk lefolytatott keresési előzmények az oldal alján található “keresési előzmények” funkció segítségével tekinthetők át.
? (maszkolás)
Egyetlen karaktert helyettesíthetünk vele a keresőkifejezésünkben. Például, ha az angol (woman) szó többes számú alakja, a (women) is érdekes a keresésünk szempontjából, akkor beírhatjuk így: (wom?n)
* (csonkolás)
Több karaktert is helyettesíthetünk vele a keresésben. Például, ha egy adott szónak az összes toldalékolt vagy összetett alakjára szeretnénk keresni. Például: (írás*) Így a találati listán az írásai, írások, írástudás, stb. szavakat tartalmazó tételek is szerepelnek majd.
A (*) és a (?) is használható a szó közepén, viszont sem a (?) sem a (*) nem állhat a keresőkifejezés legelső karakterének helyén.
~ (közelítő keresés)
Mindig a keresőszó végéhez kell illesztenünk, a találati listán pedig pontatlan, hasonló szóalakok is szerepelnek majd. Például olyan esetekben hasznos, amikor egy vezetéknévről tudjuk, hogy többféle alakban is használatos. Például: (Csajkovszkij~)-ra keresve Czajkowski, Chaikovski, Csajkovszkij, Tchaikovsky, stb. is szerepelhetnek találati listánkon.
A hasonlóság mértékét is megadhatjuk egy 0 és 1 közötti számmal (Csajkovszkij~0.7). Ha nem adjuk meg, alapértelmezetten a 0.5-nek (50%-nak) megfelelő hasonlósági arányt használ.
~ (szótávolság)
Amikor két vagy több szóra egyszerre keresünk, definiálhatjuk azt is, hogy a szavak a találatok szövegén belül egymástól maximum hány szó távolságra állhatnak. A szavak közötti kapcsolattal így relevánsabb találati listát kaphatunk. Szimbóluma szintén a hullámjel, de így kell megadnunk: (“mezőgazdaság talaj"~10) Ahol a szám jelöli a szavak száma szerinti maximális távolságot.
Keresőoperátorok
Segítségükkel logikai relációkat adhatunk a keresőkifejezéseinkhez. Használatuknál ügyeljünk rá, hogy csupa nagybetűvel írjuk őket.
AND (és)
A kereső voltaképpen alapértelmezetten ezt az operátort használja akkor is, amikor egynél több keresőszót szóközzel elválasztva írunk be. Egyszerű keresésnél a találataink mindkét szót tartalmazni fogják valahol a teljes rekordban. A lenti példákra egyforma találati halmazt kapunk:
(Keynes gazdaság)(Keynes AND gazdaság)
OR (vagy)
Az AND operátorhoz nagyon hasonlóan működik. Abban különböznek, hogy az OR használatakor a találatok nem csak együttesen tartalmazhatják a keresőszavakat, hanem külön-külön is.
(Keynes OR gazdaság)
+ (plusz/szükséges)
Akkor használjuk, ha több keresőszavunk között van olyan, amit mindenképpen szeretnénk, hogy a találatok tartalmazzanak, a többi keresőszót viszont nem feltétlenül.
(+gazdaság Keynes)
- (mínusz/kivéve) és NOT
A NOT és a mínusz operátorokkal tudunk kizárni egyes szavakat a keresésből.
Példák:
(gazdaság -Keynes)
(gazdaság NOT Keynes)
Böngészés:
a „Böngészés” menüpont alatt szerzők vagy témakörök szerinti betűrendes listákat találunk.
Betűrend szerinti listázás:
kilistázhatjuk az összes címet, szerzőt vagy témát, amely az adatbázisban szerepel és ebben a listában böngészhetünk. a “kezdési innen” mezőbe elegendő akár csak egyetlen betűt beírni.
Ajánló:
az „Ajánló” menüpont segítségével véletlenszerűen jelennek meg az oldalon dokumentumok az adatbázisainkból. „Szerző”, „Téma” és „Formátum” csoportokba rendezve.
Legújabb tételek:
itt azokat a műveket látjuk felsorolva, amelyek legfrissebben váltak elérhetővé a Contenta repozitóriumok valamelyikében.
A találati listák:
Bal oldalt a kapott találatok szűkítési lehetőségei nyílnak meg:
Mentett keresések
A találati listánk alján, ha már bejelentkeztünk, a „Keresés küldése e-mailben” vagy a „Keresés mentése” gombokat is használhatjuk.
Ha nem akarjuk menteni a teljes keresést, csak egyes tételeket, akkor a „Kedvencek” lista lesz segítségünkre. Először létre kell hoznunk legalább egy listát “Az Ön fiókja” oldal baloldali menüsorában a „Listái/+ Lista készítése” menüpontra kattintva.
A létrehozott listáinkhoz a találati listákról egyenként is hozzáadhatunk a tétel jobb szélén a „Hozzáadás a kedvencekhez” menüponttal, vagy csoportosan, ha a találataink bal szélén lévő jelölőnégyzeteket kipipáljuk, majd a „* Mentés” gombra kattintunk.
Tétellista
A megfelelő találatokat ideiglenesen a Tétellistára tehetjük, ahonnan exportálhatjuk, vagy végleges listákra menthetjük ezeket a kedvenceink közé. Bejelentkezés nélkül is helyezhetünk találataink közül a listára, elmenteni későbbi felhasználás céljára viszont csak bejelentkezés után tudjuk. A jelölőnégyzetek segítségével egyenként is törölhetünk tételeket, vagy az egészet kitörölhetjük a “Tétellista ürítése” gombra kattintva.
QR kód: a találataink jobb szélén lévő „QR kód megjelenítése” gombra kattintva az adott tételt a keresőben azonosító url-re mutató QR-kódot kapunk.
További lehetőségek:
(elérhetők a felső menüsorban)
Bejelentkezés: az SZTE Klebelsberg Könyvtárba beiratkozott olvasók számára az oldal személyre szabott használata külön regisztráció nélkül érhető el. Saját fiókunkba bejelentkezni ugyanazzal a felhasználónév és jelszó párossal tudunk, mint a könyvtár egyéb online szolgáltatásai esetében is használunk. Olvasó vonalkódja: diákigazolvány / könyvtári olvasókártya / egyetemi azonosítókártya. Alapértelmezett jelszó: a saját születési dátum. Formátuma: NN-HHH-ÉÉ, pl. 08-OCT-83 (a hónapot csupa nagybetűs angol rövidítéssel kell megadni). Amennyiben korábban megváltoztatta alapértelmezett jelszavát, akkor használja az egyedileg megadottat.
(Bejelentkezés után “Az Ön fiókja” menüpont látszik.)
Nyelvválasztás: magyar és angol nyelven érhető el az oldal.
Kapcsolatfelvétel / visszajelzés: a kapcsolat gombra kattintva egy űrlapon keresztül várjuk a keresővel kapcsolatos visszajelzéseiket, vagy írjon közvetlenül az alábbi e-mail címre kollégáinknak: contenta@ek.szte.hu